Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi - Emlak Myk Belgelendirme

Geçmiş yönetmelikler ve kanunlar gereği Emlakçılar için alınması gerekli olan belge Milli Eğitim Bakanlığı veya Üniversite Onaylı Emlak Danışmanlığı Mesleki Eğitim Belgesi idi. Halk Eğitim Merkezleri ve İSMEK ' ler bu belgeyi vermeye yetkili kurumlar olup, yakın zamanda çıkan yönetmeliğe kadar bu belgeler geçerliydi.

        5 Haziran 2018 tarihinde çıkan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği kapsamında ilk defa Emlakçılar hakkında detaylı açıklamalar yapıldı ve yeni düzenlemeler getirildi. İlgili yönetmelik gereği daha önce Milli Eğitim Bakanlığından ve İSMEK’ lerden alınan belgeler geçersiz sayılmıştı.
Ancak 14 Ekim 2020 tarihinde yayınlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinde, eski yönetmelikte revize yapıldı. 


14 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğine göre ; 5 Haziran 2018 tarihinden önce,  aktif Vergi Levhası olanlar ( taşınmaz ticaretine ilişkin faaliyet alanı olmalı), herhangi bir oda kaydı olanlar ve Milli Eğitim Bakanlığı veya Üniversite Onaylı Emlak Danışmanlığı Mesleki Eğitim Belgesi olanlar '' Müktesap Hakka '' sahiptirler. Müktesap Hakka sahip olan kişiler, 31 Mart 2021 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekmektedir .31 mart 2021 tarihine kadar başvuru yapmazlarsa Müktesap Haklarından faydalanamazlar. Müktesap Hakka sahip olanlarda ; Mezuniyet şartı yoktur, Myk Belgesi Şartı yoktur, Ofisin m2 büyüklüğü şartı yoktur. Müktesap Hakka sahip olanlar Direk İl Ticaret Müdürlüğüne başvurup, ofisleri için yetki belgesi alabilirler.


5 Haziran 2018 tarihinden sonra ofis açmak isteyenlerde, ofis sahipleri için en az lise mezuniyeti şartı ve Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı vardır.        

        Yönetmelik öncesi ilgili belgeyi almış olanlar, yönetmelik öncesi aktif vergi levhası olanlar, yönetmelik öncesi herhangi bir oda kaydı olanlar kapsam dışında tutulmuştur. Şu anki düzenlemelere göre Bu 3 şartı sağlayanların belge alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Direk İl Ticaret Müdürlüğüne başvurup, ofisleri için yetki belgesi alabilirler.


İlgili şartları sağlamayanların, Üniversitelerin ilgili bölümünden ''Emlak ve Emlak Yönetimi '' mezun olma şartı veya Mesleki Yeterlilik Belgesi alma şartı getirilmiştir.


Emlak danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi kapsamında test ve uygulama sınavı yapılmaktadır. Test sınavında temel iş güvenliği soruları ile birlikte pazarlama yöntemleri hakkında basit, temel sorular sorulmaktadır. Uygulama sınavında ise rol play tarzında portföy pazarlama yöntemleri vb sorular sorulmaktadır.


Ofis Çalışanları en az Seviye 4 Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi, Ofis sahipleri en az Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu vardır. 


Daha önce Seviye 5 Mesleki Yeterlilik Belgesi almış olanların belgelerinde bir iptal olmadığı sürece yada ilk defa alacaklardan 31 Mart 2021  tarihine kadar Seviye 5 Mesleki Yeterlilik Belgesi  almaları durumunda,  daha sonra Emlak Danışmanlığı dahi yapacak olsalar Seviye 4 Mesleki Yeterlilik Belgesi almalarına gerek kalmayacaktır.


31 Mart 2021 tarihine kadar başvuran herkes Seviye 5  Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilir ve Emlak Danışmanı olarak çalışabilir.


31 Mart 2021 tarihinden sonra Emlakçılık yapmak isteyen Emlak Danışmanları Mutlaka Seviye 4 Emlak Danışmanı belgesi almalıdırlar. 


         Medlifecenter Eğitim ve Belgelendirme Kurumu olarak firmanızda size özel çözümler sunabiliriz. Sizin ofisinizde ve kendi yerinizde sınav planlayabiliriz. Ya da bizim merkezlerimizde planlanan sınavlara katılabilirsiniz. Türkiye Geneli /Tamamında sınavlar yapmaktayız. Sınav öncesi detaylı bilgilendirme yapılacaktır.               

        0 532 227 38 43  arayarak ya da info@medlifecenter.com   / infomedlifecenter@gmail.com adresine mail atarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

         Medlifecenter Eğitim ve Belgelendirme kurumu olarak firmanızda sınav yapılması yönünde planlama yapabiliriz.1 ) Başvuru için ; Ödemeyi aşağıda belirtildiği şekilde yapınız.

·   Hesap Adı:    Kariyer Yapı Mimarlık İnş. San.Tic.Ltd.Şti
·   IBAN:  TR 48 0020 5000 0007 6292 6000 02
·   Banka hesap bilgilerimiz: KUVEYTTÜRK BAYRAMPAŞA ŞUBESİ
·   Açıklama kısmına '' Ad Soyad - MYK Sınav Ücreti '' yazınız 2 )  Ödeme dekontunu ve kimlik fotokopinizi, bize mail veya Whats App ile gönderiniz.


3 ) Firmanızda – ofisinizde sınav yapılması için belirlenen sayıda ( en az 5 - 10 kişi ) başvuruyu yapmış olmanız gerekmektedir.  Size göndereceğimiz, Sınav Yeri Uygunluk Sözleşmesi Formunu doldurup, imzalayıp bize mail atmanız gerekmektedir. Aslını sınava geldiğimizde alabiliriz.


·    Sınav yapılacak ofisin, açık posta adresini net ve detaylı şekilde yazınız.

·    Ofisinizin bulunduğu bina ve ofisle ilgili 10 adet fotoyu bize göndermeniz gerekmektedir. Binanın dış görünümü, Bina içi, Ofis içi, Sınav salonu, Oda, Masa vb. Detayları gösteriniz.

·    Sınav yeri uygunluk ve sözleşmesini bize ulaştırmanız durumunda, ilgili bakanlığa bildirim yapacağız. 5 iş günü içinde onay alınmaktadır. Sınav yeri olarak ilgili bakanlıktan onay aldıktan sonra sınavınızı planlayabiliriz.

·    Emlak Danışmanlığı Seviye 4 Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Ücreti için arayınız.

·    Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Ücreti için arayınız.  


      Sınava Yönelik Özel Olarak Hazırlamış olduğumuz ONLİNE EĞİTİM VİDEO muzdan faydalanma fırsatını kaçırmayın.     

·    Sınavlarda herkesin 2 hakkı vardır. Sınavda başarılı olan adaylardan 150 TL belge ücreti ayrıca tahsil edilmektedir.

Belgelendirme ile ilgili sizi aramamızı ister misiniz?

ARA   WHATSAPP