Nasıl Alınır ?

Eğitimden belgenizi almanıza kadar tüm süreçlerde sizlere yardımcı olmak için hazırız.

Nasıl Alınır ?

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi - Emlak Myk Belgelendirme

5 Haziran 2018 tarihli Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği kapsamında Emlak Sektöründe yeni düzenlemeler getirildi. Yönetmelik kapsamında Seviye 4 Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında detaylı açıklamaları diğer sayfalarımızda yaptık.

Emlakçılar, Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan çalışamayacak. Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları da tek başına yeterli olmayacak.
Ofis sahiplerini kapsayan bazı maddeler bulunmaktadır. Yönetmelik sonrası ofis açmak isteyen Emlak Ofisi Sahipleri, aşağıda yazılan maddeleri sağlamalıdır. 

On sekiz yaşını doldurmuş olması,
İflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olması,
Yönetmeliğin ilgili fıkrasındaki suçlardan hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması gerekmektedir.
Yönetmelik Sonrası, ofis açmak isteyen ve başvurusunu yönetmelik sonrası yapan ofis sahipleri en az lise mezunu olmak zorundadır. Diplomalarını beyan etmeleri gerekmektedir. ( Yönetmelikteki Geçici Madde 1 hariç. )

14 Ekim 2020 tarihi itibariyle ofis açmak isteyenlerde; 

- Vergi levhası olmalıdır, 

- Oda Kaydı olmalıdır,

- MYK Belgesi Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanı Belgesi olmalıdır. ( Seviye 5 belge alabilmek için lisans ve üstü mezunlarda en az 6 ay staj yapmış olma şartı, lisansın altındaki bölümlerde en az 12 ay staj yapma şartı getirildi. Son 5 yıl içinde belirtilen oranlarda SSK kayıtlarını gösterenler stajdan muaf tutulacaktır. 


- Milli Eğitim Bakanlığı veya Üniversite Onaylı Mesleki Eğitim Belgesi ( en az 100 saatlik eğitim programı) . Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olan özel kurs ve üniversitelerden alınan sertifikalar da geçerlidir. 31 Mart 2021 tarihine kadar yapılan başvurularda Meb veya Üniversite Onaylı Belge şartı aranmaz, işletmeniz yetki belgesi verilir. Ancak 31 Aralık 2021 tarihine kadar ilgili En az 100 saatlik eğitim aldığını gösteren Emlak Danışmanlığı Sertifikası ( Milli Eğitim Bakanlığı veya Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurum ve kuruluşlar veya Üniversiteler tarafından onaylı  Emlak Danışmanlığı Mesleki Eğitim Belgesi )  alması gerekir ve TTBS sitemine yüklemesi gerekir. 


14.10.2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği Değişikliklerini içeren yönetmelik kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı veya Üniversite Onaylı Emlak Danışmanlığı Sertifikası almak ön planda tutulmuştur. 


http://https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/10/20201014-1.htm   linkine tıklayarak 14.10.2020 tarihinde yayımlanan yeni yönetmeliğe ulaşabilirsiniz. 


Medlifecenter Eğitim  ve Belgelendirme kurumu olarak, kurumunuzun tüm eğitim ve belgelendirme süreçlerinde profesyonel destek vermekteyiz.
Seviye 4 Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında detaylı bilgi için hemen bizi arayınız 

Belgelendirme ile ilgili sizi aramamızı ister misiniz?

ARA   WHATSAPP